Nadszedł oczekiwany od wielu miesięcy czas wypoczynku od pracy i szkoły, a wielu z nas uległo wakacyjnej gorączce, dopinając na ostatni guzik plany urlopowe. Walizki spakowane, bilety lotnicze w bagażu podręcznym. To właśnie teraz, ze względu na wzmożony ruch turystyczny dochodzi do największej liczby opóźnień samolotów. Jest to zatem najlepszy moment by przypomnieć sobie, jakie prawa nam przysługują na zatłoczonych lotniskach.

Jednym z najbardziej kłopotliwych następstw odwołania lub opóźnienia lotów okazuje się konieczność spędzenia nocy na terenie lotniska, szczególnie, gdy ma to miejsca podczas przesiadki w jednym z pośrednich punktów podróży. W końcu nasze bagaże zostały odprawione, a my poza kilkoma podręcznymi przedmiotami nie mamy przy sobie zbyt wiele. Żadnych ubrań na zmianę lub kosmetyków. Jak w takim razie poradzić sobie z długimi godzinami oczekiwania?

Pomimo, iż wciąż wielu przewoźników, w szczególności w kategorii tzw. tanich lotów, niechętnie się do tego przyznaje, przepisy bardzo precyzyjnie określają, jakie prawa przysługują pasażerom.

I tak w przypadku, gdy nasz lot został odwołany lub opóźniony, a spodziewany czas startu nowego lotu ma nastąpić co najmniej jeden dzień później, niż planowany start lotu odwołanego lub opóźnionego, pasażerom przysługuje zakwaterowanie w hotelu przez jedną, lub jeśli jest to konieczne, więcej nocy. Co więcej, przewoźnik obowiązany jest również do zapewnienia transportu pomiędzy lotniskiem, a miejscem zakwaterowania, a także posiłków i napojów w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania.

Oczekując na kolejny lot mamy także prawo do dwóch bezpłatnych rozmów telefonicznych, przesyłek faksowych lub e-mailowych. Mamy zatem możliwość poinformować na koszt przewoźnika najbliższych lub kontrahentów o zaistniałej sytuacji i uprzedzenia ich o opóźnieniu lub odwołaniu lotu, w wyniku czego nie będziemy w stanie dotrzeć do miejsca docelowego w planowanym wcześniej czasie lub terminie.

Warto pamiętać także, iż w przypadku gdy opóźnienie wynosi więcej, niż pięć godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu w terminie siedmiu dni pełnego kosztu biletu po cenie za jaką został kupiony, za część nieodbytej podróży oraz za część już odbytą, jeżeli lot nie służy już dłużej jakiemukolwiek celowi związanemu z pierwotnym planem podróży, a także prawem do lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu. Z prawa takiego możemy skorzystać w przypadku, gdy w wyniku odwołania lub opóźnienia lotu nie byliśmy w stanie dotrzeć na umówione spotkanie lub wydarzenie. Dalsza podróż nie będzie miała zatem żadnego sensu, czyli nie będzie służyła jakiemukolwiek celowi związanemu z pierwotnym planem podróży.

Warto pamiętać także, iż w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu może przysługiwać nam prawo do odszkodowania, którego wysokość uzależniona jest od długości lotu i wielkości opóźnienia.

Kwoty odszkodowań zostały określone przepisami i wynoszą odpowiednio 250 euro w przypadku lotów o długości do 1500 kilometrów, 400 euro w przypadku lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów lub nawet 600 euro w przypadku lotów dłuższych, niż 3500 kilometrów.

Dobrze jest zatem pamiętać o przysługujących nam prawach i korzystać z nich w przypadku, gdy nasza podróż nie przebiegła zgodnie z planem.