Profesjonalna pomoc prawna

w zakresie dochodzenia roszczeń

 

Już na wstępie chcemy Państwa poinformować, że odszkodowanie lotnicze przysługuje pasażerom, których lot opóźnił się o 3 godziny lub więcej , jak też w przypadku odwołania lotu. Na jakiej podstawie można się o nie ubiegać? Prawa pasażerów w tym zakresie reguluje Rozporządzenie WE 261/2004, które uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot.

Mimo, że od wielu lat pasażerom, których kursy samolotowe nie odbyły się zgodnie z pierwotnym rozkładem, przysługuje wiele praw, zaledwie 3% z nich ubiega się na przykład o odszkodowanie za opóźniony lot. Dlaczego? Ponieważ większość pasażerów, gdy już odczeka swoje na lotnisku i finalnie opuści terminal, chce jak najszybciej zapomnieć o niedogodnościach, z jakimi przyszło się im zmierzyć. Zazwyczaj również trudno jest im określić, jaką realną stratę ponieśli. W końcu siedząc na lotnisku i czekając na boarding nie mieli zbyt wiele alternatyw i najzwyczajniej godzili się na utrudnienia w podróży. Spory odsetek pasażerów nie wie także, iż przewoźnicy zobowiązani są do rekompensowania im takich sytuacji.

Czy zawsze można ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

W większości przypadków pasażer ma prawo ubiegać się o rekompensatę finansową za niedogodności, które ich spotkały. Jednak mogą wystąpić „okoliczności nadzwyczajne”, na które przewoźnik nie miał wpływu, a które przyczyniły się do zaistnienia opóźnienia bądź odwołania. Do takich okoliczności zalicza się, m.in.:

  • złe warunki pogodowe (np. zalegająca mgła, śnieżyca, zlodowaciała płyta lotniska),
  • niepokoje społeczne (np. zamieszki wśród obywateli danego kraju),
  • strajki pracowników lotniska (jednak nie zalicza się do nich strajków załogi samolotu),
  • usterki techniczne samolotu (np. nowo wymienionych elementów, ujawniające wadę produkcji dopiero po montażu – na krótko przed terminem odlotu).

Jak ubiegać się o odszkodowanie lotnicze?

Wielu pasażerów, nawet gdy mają świadomość, że przysługuje im rekompensata za odwołane lub opóźnione kursy samolotów, to nie wiedzą jak zająć się sprawą i dochodzić swoich praw, a korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych wydaje się drogie i nie warte zachodu. Czy na pewno?

W zależności od długości lotu i wielkości opóźnienia można otrzymać kilkaset euro. Należy przy tym pamiętać, że wysokość jest z góry określona przepisami prawa. W pojedynczych przypadkach – indywidualnych sprawach – wartość uzależniona jest od odległości dzielącej port wylotu od portu docelowego. Przewidziane stawki odszkodowania wynoszą:

  • 250 Euro – w przypadku kursów na dystansie do 1500 km,
  • 400 Euro – w przypadku kursów na dystansie od 1500 km do 3500 km (także dla kursów powyżej 3500 km, w sytuacji gdy każde z lotnisk znajduje się na ternie Unii Europejskiej),
  • 600 Euro – w przypadku kursów na dystansie powyżej 3500 km (w sytuacji, gdy przynajmniej jedno z lotnisk znajduje się poza terenem Unii Europejskiej).

Czy prowadzenie sprawy przez ScolaLegis jest drogie?

Nie! Płacisz tylko, gdy wygramy!

Nie pobieramy zaliczek i nie żądamy zwrotu kosztów. Nasze wynagrodzenie stanowi prowizja od kwoty, którą dla Ciebie wywalczymy. Wystarczy, że zlecisz nam zajęcie się sprawą.

Nie masz czasu na spotkania? Nie musisz nawet do nas dzwonić. Chcemy, by współpraca z nami była dla Ciebie jak najbardziej komfortowa. Wystarczy drukarka i 15 minut czasu. Wypełnij odpowiednią ankietę, do której link znajdziesz poniżej, a my zajmiemy się Twoją sprawą.

Sprawdź, jakie świadczenia Ci przysługują.

 

Odszkodowanie za opóźniony lot

Jeśli Twój lot został opóźniony o co najmniej 3 godziny z winy przewoźnika, należy Ci się pomoc i odszkodowanie. Awaria samolotu, oczekiwanie na załadowanie bagażu lub dodatkowych przesyłek, tankowanie – wszystkie wskazane przyczyny opóźnienia stanowią o odpowiedzialności przewoźnika.

(Wypełnij ankietę)

Odszkodowanie za odwołany lot

Sporadycznie Twój lot może zostać odwołany. Również w tym przypadku należy Ci się pomoc, zwrot kosztów, zmiana planu podróży lub odszkodowanie, którego wysokość uzależniona jest od tego kiedy przewoźnik odwołał lot.

(Wypełnij ankietę)

Odmowa wpuszczenia na pokład

Jeśli w samolocie brakuje miejsc, przewoźnik może nie wpuścić części pasażerów na pokład. W pierwszej kolejności ochotników, z którymi uzgodni warunki rekompensaty i pomocy, a następnie, część pozostałych pasażerów. Jeśli nie zostałeś wpuszczony na pokład wbrew swojej woli (nie byłeś ochotnikiem), należy Ci się odszkodowanie, zwrot kosztów podróży lub zmiana jej planu.

(Wypełnij ankietę)

 

 

 

Przeczytaj:

Regulamin świadczenia usługi oraz przetwarzania danych osobowych